Raport Firmy Szkoleniowe

Od czasów sławnych reform Balcerowicza szczególną popularnością cieszą się treningi menedżerskie – czytamy z posumowania bloga Symulacje Strategiczne. Oczywiste jest, że kadra menedżerska o wysokich umiejętnościach to podstawa biznesu. Przedsiębiorstwa systematycznie proponują warsztaty z kierowania projektami, z rozwoju osobowości, automotywacji albo z managementu.

Warsztaty takie dzielą się na otwarte a także zamknięte. Te ostatnie opracowywane są na polecenie zainteresowanych korporacji. Szkolą się w nich jedynie kierownicy tych firm. Kursy otwarte, według nazwy, przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych określoną tematyką. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że uczestnicy szkoleń otwartych muszą najczęściej płacić za nie z własnej kieszeni. Oczywistym jest, że inwestycja w swoje kompetencje to dobrze wydane pieniądze.

Przekazywaniem wiedzy na kursach biznesowych zajmują się zazwyczaj profesjonalni trenerzy. Gros z nich posiada duże doświadczenie w jakiejś tematyce, np. w skutecznym delegowaniu zadań, w motywacji, technice prowadzenia negocjacji itd. Specjaliści prowadzący szkolenia powinni mieć nie jedynie szeroką i wyczerpującą wiedzę, ale ponadto stosowne predyspozycje. Ważne jest, żeby znajomość tematu w stosowny sposób eksplikować uczącym się. Pożądana jest na dodatek znajomość tematu z mowy ciała, umiejętność prowadzenia demonstracji multimedialnych i nawiązywania kontaktów interpersonalnych.

Procedura kursów biznesowych jest zazwyczaj zbliżona. Wykorzystuje się pokazy multimedialne, scenki, ćwiczenia w grupach oraz testy. Niejednokrotnie ustalane są również uzupełniające porady po zakończeniu szkolenia. Im bogatszy temat, tym bardziej rozciągnięte w czasie spotkania, zaplanowane nawet na trzy dni.

Rynek kursów biznesowych rośnie szybko i wszystko na to wskazuje, że ta dobra passa nie odwróci się w perspektywie kilku najbliższych lat. Coraz częściej organizowane są również eventy integracyjne organizowane razem z kursami. Ich niezwykłą wartością jest nie tylko sposobność edukowania, ale ponadto konsolidacja grupy zatrudnionych.

01.10.2014. 14:47